Pozycjonowanie obrazków w Google

Jak zindeksować obrazki, czyli skąd wyszukiwarki wiedzą co jest na obrazku.

Poza wyszukiwarką stron WWW Google istnieje wyszukiwarka obrazków (grafiki) /images.Google.com czy images.Google.pl. Wyszukiwarka kieruje się wynikami osobnego robota internetowego, który jednak jest "ślepy" i nie potrafi odczytać treści z obrazka. (być może wkrótce przyjdzie mi zmienić ten tekst, bo Google się odgrażają, że zaczną rozpoznawać obrazy). To widać w aplikacji na Android Google Lens, że to już calkiem dobrze wychodzi. Póki jednak co obrazki kierowane do wyszukiwarki, są określane na podstawie słów użytych na stronie. Jako, że jestem grafikiem to na moich stronach, umieszczam głównie grafikę i leży mi na sercu problem jak wypozycjonować obrazki (zdjęcia), jak ściągnąć internautów na strony gdzie jest mało tekstu, a dużo grafiki.

ALT tekst opisujący obrazki

Tak wpisujcie ALT teksty i opisujcie w nich to co widać na obrazku, ponieważ pomoże to w zrozumieniu strony gdy przypadkiem czemuś grafika się nie wyświetli i pomoże to ludziom korzystającym z czytników (np. niewidomi). A ponieważ roboty internetowe to widzą i tylko porównują opis z wynikiem rozpoznania, to tu bzdur pisać nie warto. w ALT jest miejsce na krótką odpowiedż co widać? Próba na stronie gdzie nie było dodanych opisów ALT, po dodaniu obrazki weszły zdecydowanie wyżej w wyszukiwarce grafiki i pojawiło się ich więcej w top 100.

Nie decyduje też dodany w znaczniku <IMG> TITLE słow kluczowych - choć i to często jest radzone w poradach SEO. TITLE mam wrażenie traci znaczenie e intrnecie.

Test wyszukiwarki grafiki

Zrobiłem test, sprawdziłem kilka słów w wyszukiwarce obrazków i notowałem, co na stronie jest zgodne z wyszukiwanym słowem. Przy większej liczbie danych coraz lepiej widać, dlaczego te a nie inne obrazki są pokazywane z tysięcy obrazków w internecie. Nie zdobyłem całej wiedzy, czasem byłem zaskakiwany, bo w wynikach wysoko pojawiały się obrazki bardzo źle opisane na stronie, a jednak Google ja faworyzowały.

Ważny jest więc fakt czy treść, tematyka obrazka jest zgodna z tematyką calej strony.

Co jest ważne w pozycjonowaniu grafiki

Najważniejszym czynnikiem, który jest potrzebny by grafika znalazła się w wynikach jest czy słowo wyszukiwane (przy szukaniu grafiki) znajduje się w treści i to najlepiej w pobliżu obrazka. Tekst jest najważniejszy inne czynniki zaś mogą go wzmocnić. Wzmacnia użycie słowa (zwłasza powtórzonego) jako nagłówka. Duże też znaczenie ma sama nazw pliku by wyglądała zawartosc_obrazka.JPG. Podpis pod obrazkiem, zdjęciem z samego słowa wynika, ze powinien być pod spodem. I to błąd jeśli idzie o pozycjonowanie grafiki. Dla Googli jak wynika z obserwacji ważniejszy jest opis nad obrazkiem. Na pewno by znaleźć się wyżej wynikach wyszukiwań, dobrze jest mieć TITLE tytuł strony w którym występuje poszukiwane słowo, ale raczej mniej pomaga umieszczenie w metatagach w DESCRIPTION i już szkoda fatygi w KEYWORDS. Ważna jest też tematyka strony i tak np. choćby na stronie przedszkola było zdjęcie z drabiną i opisane, to jednak nie będzie brane pod uwagę. Najwyraźniej Google wiążą słowo kluczowe z jakąś grupą słów która określa tematykę strony i wtedy takie żródło uważają za ważniejsze. Jeśli już masz zdjęcie o innej tematyce, a chcesz by wychodziło w wynikach, może sensowne będzie umieścić jeszcze inne zdjęcia o podobnej treści i opisać jak najwięcej i to wszystko razem na osobnej podstronie z tytułem ze słowem kluczowym.

Odpuść sobie: Skup się na:
wysoką jakość przy kompresji
TITLE w IMGTITLE strony w META
KEYWORDS w META Nagłówki H#
DESCRIPTION w METAnazwa pliku

tematyka strony WWW

Co jeszcze ma znaczenie

Otóż wielkość, obrazek duży lepszy od małego. Duży to według Googli 1200px. Ale tu jest pułapka, duży na szerokość to też duży plik, a wolno  ładujące się strony, ze względu na swój ciężar to obniża ich ranking.

Oryginalność obrazka, jeśli wykorzystamy obrazek z jakieś bezpłatnej bazy grafiki, to będzie to tysięczne użycie tego obrazka i to może uatrakcyjniać treść strony w oczach widzów, ale Google się nie wzruszy jego ładnością. No tu jako grafik nie mam problemów ze 100% oryginalnością swoich ilustracji na stronie, choć bywa, że mój "temi rencami" zrobiony obrazek jest wyżej na innej stronie niż mojej (tak mam zwłaszcza z projektami okładek płyt CD, gdzie trudno mi przebić np. Empik).

Do promocji swoich zdjęć i rysunków warto ożyć media społecznościowe, a tu zwłaszcza wyspecjalizowany w obrazkach Pintrest.com. I jak już przy mediach społecznościowych jesteśmy, to w HEAD w meta-opisach Możemy dodać opis dla mediów społecznosciowych


<meta property="og:image" content="https://nazwadomeny/obrazek.jpg" >
<meta property="og:image:width" content="1200" >
<meta property="og:image:height" content="1000" >
<meta property="og:image:type" content="image/jpeg" >

Test Zwerzyniec dotyczący pozycjonowania obrazków, zdjęć w wyszukiwarkach

Na jednej z podstron blogu mam obrazki z pięknej miejscowości na Roztoczu - Zwierzyniec
Później przybyło jeszcze parę zdjęć spływ kajakowy Obrocz - Zwierzyniec
A jednak moich zdjęć nie znalazłem w Google.images dziś 28.11.2008 dodam tagi nad zdjęciami ze słowem Zwierzyniec i zobaczymy czy Google się na to nabiorą... jestem przekonany, ze tak. W live.com zdjecie moje jest na 70 pozycji i tu kierowano się alt tekstem. W Yahoo 486 te samo zdjęcie co w Live.com - stary browar.

1.12.2008
Chcesz i masz. Test zadziałał na Google. dziś spostrzegłem że na 54 miejscu mam obrazek. Nie jest to obrazek ze starym browarem w Zwierzyńcu, który jest w Yahoo i Live.com, choć jego się spodziewałem, ale jest to pierwszy obrazek na stronie przedstawiający kościół w Zwierzyńcu na wyspie. Zwierzyniec nie jest to jakaś bardzo łatwa fraza ma 114 000 obrazków w sieci związanych z tym słowem. Nie szukam następnych obrazków, to może następnym razem głębsze kopanie. Nie ma też w wynikach linku "więcej informacji z tej blog.tworze.com" to chyba i nic więcej nie jest zindeksowane.
Google dość szybko zareagowały, ale nie licz na tak szybką reakcje zawsze. Indeksacja obrazków to proces idący w miesiące. Tu szybki efekt był możliwy ponieważ, obrazek już był kilka miesięcy na stronie, a zmieniony był tylko tekst w koło, strona jest często indeksowana... no i chyba tez trochę przypadku

28.12.2008 Dziś obrazek o którym wcześniej wspomniałem, poszedł w Googlach wyżej. Ma pozycję 27, czyli poszedł i o 27 pozycji w górę podczas miesiąca. Jednak nie jestem zadowolony, pod obrazkiem nie ma "więcej informacji z...", nie ma też innych obrazków w dalszych wynikach. Nie ma też nic z 2 podstrony, gdzie rónież są zdjęcia zwierzyńca Roztocze - Zwierzyniec choć i tam dałem opisy nad zdjęcia (czyżbym przesadził zbyt nasycając słowami kluczowymi? )

18.01.2009 Sytuacja bez zmian.

30-01-2009 Czy ja aby nie przesadziłem :-) Na zapytanie w Images.Google.pl "site:tworze.com zwierzyniec" Google pokazały 190 obrazków. To oczywiście przesada, są one na stronach gdzie wspominam o Zwierzyńcu, ale nie są one wszystkie ze Zwierzyńca. Nie wiedziałem zresztą, że tak można sprawdzić co Google mają zindeksowana z naszej strony. To był przypadek. Ponieważ odkryłem moje obrazki następne na 148 i 149 pozycji. Przy jednej z nich było "Więcej informacji z tworze.com" to po kliknięciu zauważyłem, że ten link to tak jakby wpisać w Googlach zapytanie "site:tworze.com zwierzyniec". O uzyskanie tego dopisku "więcej informacji z..." chodziło mi w poprzednich wpisach. Więc go już mam. Dlaczego tylko Google nie dają go przy 1.. obrazku, a przy jakimś dalszym? To tyle na razie, teraz lecę analizować dlaczego w wynikach tak zostały uszeregowane moje zdjęcia, dlaczego wyszukiwarka widzi w niektórych większą "zwierzynieckość" niż w innych.

16-03-2009 Mój obrazek na 24 pozycji w wyszukiwarce obrazków, to 3 lepiej. Jednocześnie sprawdziłem jak Zwierzyniec wychodzi w ogólnej wyszukiwarce... nie wychodzi wcale dla top 1000. Aż się zdziwiłem tą dużą rozbieżnością, że dla Googli moja strona pod względem ilustracji jest o Zwierzyńcu, a pod względem treści nie. A przecież, czyż treść to nie jedyna wiedza Googli co jest na obrazku?

historia pozycjonowania 2
historia pozycjonowania 3
pozycjonowanie kilka wskazówek

Gdzie umieścić stronę wybór serwera

Home