Kolory na stronach WWW - stosowanie barw

Dla stron internetowych ważną rolę odgrywają kolory. Odpowiednio dobrane elementy grafiki, tekstów i tła potrafią stworzyć ciekawy i niepowtarzalny nastrój. Harmonia barw wpływa pozytywnie na nasz odbiór strony WWW. Dlatego projektanci starannie komponują witryny internetowe. Zwracają uwagę na każdy szczegół - źle dobrany element może zniszczyć całą kompozycję. Podczas kreacji istotne są barwy nie tylko głównych elementów graficznych, ale i drobnych dodatków. Ważny jest też odpowiedni kolor tekstu, który powinien zachowywać czytelność w stosunku do tła, lecz dzięki kolorowi, możemy uwypuklić strukturę tekstu i zwrócić uwagę na najważniejsze elementy treści. Ta sama strona w innym kolorze może całkowicie odmienić swój sens, nadać nowe znaczenie treści, przydać stronie atrakcyjniejszy wygląd.

Pomalować budynek to duży kosz, kolory na stronach WWW kosztują tylko kilka linijek w stylach CSS
Stosujcie kolory śmiało!!!

Koło barw

Barwy jakie dostrzega ludzkie oko można sprowadzić do podstawowych kolorów i ich odcieni. Są to kolory:

Są to podstawowe barwy chromatyczne, łatowo kojarzone i łatwe do nazwania. Posiadają swoją wyrazistość i siłę oddziaływania.

kolory podstawowe

Następne kolory chromatyczne możemy tworzyć wstawiając między 2 sąsiadujące kolory następny i wyliczając dla niego śrewdnią z sąsiadów. Oko ludzkie będzie w stanie wyróżnić wiele stopni kolorów, lecz z ich nazywaniem mielibyśmy coraz większe problemy i coraz trudniej było by się nam porozumieć.
W kole barw wyróżnia się na dwie grupy: barwy ciepłe (najcieplejszą barwą jest pomarańcz) i barwy zimne (najzimniejszą barwą jest niebieski).

kolory ciepłe  kolory zimne  ciepłe i zimne kolory

barwy neutralne  barwy neutralne (achromatyczne)

Z barw chromatycznych możemy tworzyć następne kolory stosując barwy neutralne (achromatyczne): biel, czerń i szarość. Można zmieniać walor barw chromatycznych, rozjaśniać, przyciemniać, lub zszarzać je. Barwa chromatyczna z dodatkiem bieli jaśnieje tworzą kolory pastelowe. Barwa chromatyczna z dodatkiem czerni ciemnieje i staje się ciężka, z szarością staje się słabo wyrazista, ale nie znaczy że nie ciekawa. Kolory w naturze żadko są nasycone chromatycznie. Rozglądając się w pezaażu dostrzeżemy, że wszystko zawiera w sobie odrobinę szarości, zwłaszcza rzeczy oddalone.

kolo barw

Harmonia kolorów

Kolory harmonijne są przyjemne w odbiorze: nie są drażniące, dają poczucie elegancji. Harmonię kolorów tworzą zestawienia barw leżących blisko siebie na kole barw, mających podobne nasycenie koloru.
Pastele (kolory jasne, rozbielone) tworzą harmonię niezależnie od tego jakie mają położenie na kole barw, np.: w czystych odcieniach czerwień i zieleń silnie ze sobą kontrastują,rozbielone tworzą harmonię. Podobnie pasują do siebie zestawy kolorów zciemnionych. Zestwią się dobrze też kolory w równym stopniu zszarzenia, tworząc harmonijny zestaw.

Kontrasty

kontrast barwny

Kontrasty ożywiają, przyciąga uwagę, nadają zestawieniu wyrazistego charakteru. Kontrast koloru - jest najsilniejszym z kontrastów. Kolory kontrastowe to te lezące naprzeciw siebie w kole barw. Ciekawy kontrastem jest kontrast barw ciepłych i zimnych. Poruszanie się jednak w kompozycji opartej na kontrastowych barwach jest jednak niebezpieczne, łatwo można stworzyć złe zestawienie.

Kontrast waloru - to kontrast między tym co jaśniejsze i ciemniejsze. Dla czytelności tekstu najkorzystniejszy będzie kontrast największy, a więc czerń - biel. Przy elementach graficznych, zwłaszcza przy elementach tła, lepsze efekty uzyskamy stosując kontrast walorowy mniejszy, łącząc jasne z jasnym, lub ciemne z ciemnym a jedynie o 1 stopień się różniącym.

grafik/zaśnierzona uliczkaZdjęcie w naturalnych kolorach
czerwonyniebieski Zdjęcia z dominantą barwną czerwoną lub niebieską. Ograniczenie skali kolorów chromatycznych - dążenie do harmonii kolorów.
redczerwona paletabluepaleta niebieska Zdjęcia monochromatyczne. Użycie jednego koloru chromatycznego i jego odmian dążących do zciemnienia, rozjaśnienia, zszarzenia.
szary obraz Obrazek w skali szarości, ahromatyczny.

pożyteczne linki

Tworzenie galerii obrazów Jalbum bezpłatny software
Tworzenie galerii obrazów Lightbox 2 skrypt do galerii
Przydatny link PDF z paletą kolorów RAL przeliczony na CMYK RAL COLORS może się przydać, gdy np. chcecie dostosować kolory firmy do kolorów strony WWW, a kolory te podadzą w systemie kolorów RAL
Narzędzia w internecie do dobierania kolorów
kompozycja strony WWW
home