Koncepcje kolorów

Kolory natury

Jednym z dobrych miejsc, gdzie można znaleźć gotowe palety barw, to wcale nie internet, ale natura. Wybierz się na spacer ze swoim aparatem. Wybierz potem z nich charakterystyczne kolory. Zachowaj sobie te palety, okażą się inspirujące przy następnych projektach lub staną się gotowymi rozwiązaniami.

kolory jasne ciemne

kolory lekkie ciężkie

kolory stonowane

kolory jaskrawe papuzie szał kolorów

Nie dla każdego tematu można zastosować takie rozwiązanie, ponieważ nie będzie odbierane zbyt poważnie. Taka szalona zabawa kolorami jednk zwróci uwagę odwiedzających i wprawi ich w klimat pozytywnej energii. Jeśli już się zdecydujemy na takie rozwiązanie, to już nie należy kierować się żadnymi zasadami, a należy wykorzystać swoją fantazję i moc inwencji.

kontrast barwny

2 kolorowy

Zamiast dużej palety i doboru wielu kolorów, ciekawy efekt można uzyskać gdy kolory strony ograniczymy do 2 kolorów. Da to efekt silnego wzmocnienia tych 2 kolorów, dlatego choć tylko 2 muszą być starannie dobrane.
Powodem do takich rozwiązań może być na przykład dostosowanie się do kolorów firmowych. Jednak może być też mocna decyzja, że właśnie ta para barw jest najlepsza.

1 dominujący kolor

CIEPŁE

czerwony

Kolor bardzo silny, zwracający uwagę, dlatego też często używany w reklamie. (szczególnie często w niemieckich) Ten kolor jest symbolem namiętności miłości, ale i walki. Motywuje do działania (nawet podnosi ciśnienie krwi). Jest też kolorem dobrym do podkreślenia szczególnej uwagi (ostrzeżenia). Warto też podkreślić takie jego użycie, że jest to kolor straży pożarowych.
miłość, pasja, zagrożenie, ostrzeżenie, podniecenie, żywność, impuls, akcja, przygoda, propaganda komunizm

Pomarańczowy

Kolor pełen energii jaskrawy. Kolor ten ma szczególne znaczenie dla Holendrów, a teraz również i Ukraińców.
komfort, kreatywność, zabawa, młodzież, przystępność, owoce

Żółty

Kolor kojarzący się ze słońcem, a więc i ciepłem. Często stosowany jako tło do napisów ostrzegających i znaków drogowych.
jesień, ciekawość, zazdrość, czujność, rozrywka

ZIMNE

Zielony

Zielony jest kolorem roślin, stąd kojarzy się z rozwojem, życiem, bogactwem i z rolnictwem. Jest kolorem świętym dla Muzułmanów. Zielony stał się też synonimem słowa ekologiczny.
dolary, przyroda, flora, zdrowie, życie, harmonia

Niebieski

Jest kolorem spokoju, a niekiedy nawet smutku. Kojarzy się z wodą i niebem, a stąd dalej i z przestrzenią. Jest najczęściej wskazywanym jako kolor ulubiony przez mężczyzn. Jest odbierany jako symbolizujący stałość, pewność, zaufanie.
podróż, wiarygodność, sukces, powaga, spokój, moc, profesjonalizm

Fiolet

Jest kolorem intrygującym, kreatywnym. Symbolizuje tajemniczość, sprawy duchowe, zwłaszcza ciemny fiolet. Jest kolorem kobiecym. W odcieniu lawendowym jest kolorem romansu i nostalgii.
królewski, sprawiedliwość, dwuznaczność, niepewności, luksus, fantazja, marzenie

NEUTRALNE

Czerń

Ponieważ jest najciemniejszy, inne kolory umieszczone na czarnym tle dostają dodatkowego blasku. Może być kolorem wyrafinowania, elegancji. Jest też kolorem śmierci i żałoby. Często stosowany np jako tło stron o fotografi czy gier komputerowych.
tajemnica, ciemność, powaga, nieszczęście

Biały

kolor symbolizujący czystość, duchowość. W kulturze wschodu jest kolorem żałoby.
zima, bielizna, niewinność, czystość, higiena, prostota

Szary

Kolor ma cechy neutralne, bezpiecznie łączy się z innymi kolorami. Jest kolorem konserwatywnym i symbolizuje trwałość, bezpieczeństwo, stabilność. Jest też kolorem smutku i przygnębienia. Jest stosowany na stronach w stylu minimalistycznym.
obojętność, smutek, neutralność, spokój, oszczędność

Brązowy

Posiada w sobie mało energi jest ciemny i lekko przytłaczający. Kolor ziemi, drewna, natury. Daje wrażenie stabilności i powagi. Podkreśla to co stare i szlachetne.
ziemia, dawność, spokój, tradycja

Wielu ludzi sądzi, że kolory nowoczesne to kolory szare. Spotkasz w Internecie wiele stron WWW gdzie szare tełka, szare cieniowane belki tytułów, szare litery. Jest to rozwiązanie jak najbardziej do przyjęcia i bezpieczne. Kolor szary jest najmniej oddziaływujący na emocje.
Tylko czy taki jest świat?
Świat współczesny do próba oddziaływania jak najsilniejszego na odbiorcę. Silne środki wyrazu w reklamie ale i w sztuce. Czy więc chcesz okraniczać swoje środki wyrazu, jakim jest oddziaływanie poprzez kolor, tylko dlatego, że ktoś powiedział, że szarość jest nowoczesna?
Wyjdź na ulićę i zobacz jak wiele dzieje się poprzez kolor. Nigdy przedtem nie dawało się wydrukować w takiej jakości koloru, nigdy przedtem nie można było wyświetlić tak mocnych kolorów. Nowoczesność to emocje i kolor.

Narzędzie do dobierania kolorów
Narzędzie do grafiki online
Jak wykorzystać kolor
Trochę teorii o stosowaniu kolorów
Rozważania o języku kolorów
kompozycja strony WWW
Zasady tworzenia stron WWW
home

Grafika Kolor Pozycjonowanie Różne
home
moja startowa
linki
o...
kontakt
test wielkości 01
test kompresji
transparentność
tabela zastosowań
Pixel vs Vector
Grafika WWW z Corel
narzędzia online
kompozycja
kolory na WWW
dobieranie koloru online
koncepcje 01
koncepcje 02
koncepcje 03
język kolorów
pamiętnik pozycjonowania
pamiętnik pozycjonowania
spamerka :-)
triki SEO 01
triki SEO 02
indeksowanie
spr. wartości WWW
pozycjonowanie grafiki
zasady stron WWW
test monitora
Corel Draw przecięta kula 3D Photoshop flaga
Photopaint trawa
Desenie dwubarwne w Corelu
Jak to zrobic w Corelu
wybór serwera
loga zbiory