Sprawdziłem moją stronę pod kątem wypozycjonowania słów „Częstochowa, Koźle, Kędzierzyn, Nysa, Kalisz ”chodzi mi zwłaszcza o stronę http://blog.tworze.com/0509.php opisującą moją podróż do tych miast. Do strony dodałem opisy meta,śródtytuły i alt-teksty oczywiście nie szczędząc sobie słów kluczowych. Na razie wyniki mam:
I minął miesiąc, zobaczmy co się zmieniło?
) to w tej statystyce nieobecność w śród 500 pierwszych wyników w Google i o ile Kędzierzyn był miesiąc temu, to teraz wypadł. W Nysie i Kaliszu jest jednak postęp. Na następny miesiąc nie robię, żadnych zmian i spodziewam się lekkiego opadania...
W Kaliszu źle się dzieje, za to w Nysie niebywały postęp i ciut lepiej w Sandomierzu.
Ogólnie powolne opadanie o kilka oczek.
Oj przy Kaliszu emocje, bo coraz bliżej jestem granicznej 500 i już wkrótce wylecę za bandę. Przy poprzednim wpisie mówiłem, że spodziewam się poprawy w Koźlu i w Częstochowie. W Częstochowie to wciąż za 500 siedzę to nie wiem, czy miało, czy nie miało wpływu, ale Koźle... jest lepiej. i do listy dołożyłem Bełchatów ponieważ mam o nim nową podstronę od 12 dni i już jest zindeksowana.
Niestety strona dzięki której przeprowadzałem testy zmieniła się, już nie można sprawdzić 500 wyników, a zaledwie 200, a nie znalazłem, żadnej innej strony która działała by podobnie z uwzględnieniem top 500. Zadziwił mnie mój sukces w mieście Nysa, skąd ten wzrost pozycji - nie wiem. Piotrków Trybunalski to nowa pozycja. O Piotrkowie i Bełchatowie przeczytasz na stronie photoblog tworzę
Tu już zamykam tą stronę. Powiedzmy to wprost... - wypadłem wszędzie z top 500. Nie są to słowa, na których mi zależy, te miejscowości są wspomnieniem z podróży, miejscami które warto było odwiedzić, ale nie będę prowadził jakiś serwisów tematycznych im poświęconych. Zapewne też istnieje w nich po 500 firm i osób, którzy mają stronę i są związani z tymi miastami.
Wspominam teraz wszystkie te miasta...
Żeby strona była widziana na stronie wyników wyszukiwarki, musi być przedtem przez wyszukiwarkę zindeksowana. Zindexowana czyli zapisana, ze taka strona istnieje i zawiera się na niej treść w kodzie HTML i opis w metatagach oraz roboty przyglądają się pilnie linkom wewnętrznym między stronami i tymi zewnętrznymi prowadzącymi do innych miejsc w internecie. Indexowane są również obrazki na stronie oraz treść zawarta w plikach DOC i PDF. Wyszukiwarki indeksują strony wykorzystując do tego tzw. roboty sieciowe, najbradziej powszechnej wyszukiwarki robot ma nazwę Googlebot - łatwo zgadnąć której. Robota nigdy nie widziałem ale w statystykach odwiedzin strony zostawia swój ślad, stąd wiem o ile elementów pytał, ile KB/MB przeczytał i kiedy odwiedzał stronę. Roboty są mile widzianymi gośćmi. Od ich częstotliwości zależy jak szybko zmiany na naszej stronie będą dostępne innym internautom poprzez wyszukiwarki. Gdy stronę dopiero co stworzyliśmy, wówczas interesująca iest ilość danych pobieranych przez roboty w stosunku do wielkości naszej strony, mówimy wtedy o szybkości indexacji.
Gdy wykupimy serwer, domenę i zbudujemy stronę, to za mało. Strona w wyszukiwarkach widziana nie będzie. Gdy wpiszemy adres takiej strony w przeglądarce to się wyświetli, ale komu adresu nie podamy to w Googlach nic nie znajdzie. nie znajdzie bo strona nie będzie zindexowana. Są 2 drogi by roboty trafiły na stronę.
1. zgłosić stronę w wyszukiwarce np. Google albo w popularnej w Polsce NetSprint
2. umieścić link do naszej strony która jest zindeksowana i ten index stron jest często przez roboty aktualizowany.
Metoda pierwsza wydaje się być konkretniejsza - kieruję robota wprost na moja stronę. Jest tylko jeden problem... jest wiele wiele wyszukiwarek, musiałbyś dać dużo zgłoszeń. Dlatego ja preferuję drugą metodę (nie odrzucając pierwszej) Daje link na innej stronie i roboty z niej pobierając dane odkryją moją stronę. Chcąc mieć pewność, że trafi do mnie wiele różnych robotów i w szybkim czasie, należy link do swojej strony umieścić na dużej ilości innych stron ważne też by były to strony o wysokich pozycjach w wyszukiwarce.
Robiąc ciekawą stronę, do której ludzie na swych stronach będą dawali linki. Dobrze, jak to będzie strona o wielu podstronach tak od 100 w górę Jak strona będzie regularnie aktualizowana. Jeśli sam będziesz zdobywać dużo linków z zewnątrz. Jak to osiągniesz wówczas strona będzie wysoko oceniana przez przeglądarkę i wzmoże to intensywność pracy robotów.
No pewne!
na przykład przez metatagi: to go zniechęci do pracy nad Twoją strona.
Zalecanym jest jednak pisanie swoistych liścików do robotów w formie plików tekstowych o nazwie „robots.txt„np.:
User-agent: *
Disallow:
i to może być już koniec liściku, stanowiącego dla robotów zachętę by przeprowadziły indeksację stron.