Istnieje oczywiście całe mnóstwo formatów plików graficznych popularnych i jakiś np. uzywanych przez jeden niszowy program graficzny. Jednak po pierwsze istnieje między formatami jeden główny podział.
Niekiedy na ekranie możesz nie rozpoznać jaki to typ, w wielu wypadkach możesz się tego domyślać, ale igdy nie będziesz pewny. Prawdziwe znaczenie ma to na etapie edycji grafiki i przy umieszczaniu grafiki na stronie WWW, gdy jesteś twórcą strony.
płaskie kolory - bogate odcienie kolorów
gładkie powierzchnie - skazy od kompresji JPG (artefakty)
prosty rysunek - skąplikowany z efektami cieniowania
duża złożoność animacji - proste efekty animacji
precyzyjna krawędź między kolorami - miękka lub zębata granica
Taka ocena na oko, nie jest żadnym rozstrzygnięciem, ale podaję te cechy, bo mogą stać się
przyczynkiem do rozważania
- jaki format zastosować?
- co będzie lepsze grafika bitmapowa czy wektorowa?
Grafika wektorowa jest łatwiejsza do modyfikowania kszfałtów. Łatwo i precyzyjnie daje się wypełniać kolorem, można stosować barwy z różnych palet np. Pantone Matching System. Elememty rysunku wektorowego to jakby linnie naciągnięte na węzłowe punkty. Ponieważ punkty są opisane matematycznie, łatwo je modyfikować bez powodowania skaz i zamazów na rysunku. Podkreśla się, że format wektorowy jest "skalowalny" można go powielokroć zmniejszać i zwiększać, zawsze zachowując precyzyjny rysunek i nawet przy największych powiększeniach krawedź będzie ostra i głatka.
To dobry format to pierwszego projektowania układu strony WWW (layoutów), do rysowania logo, znaków i symboli.
Grafika pikselowa daje możliwości do ciekawych efektów światłocieniowych, oddawania bogatych faktur. Pozwala zapisać obraz fotograficzny. Jest łatwiejsza w stosowaniu, łatwiej jest ją konwertować między formatami, łatwiej ją importować i eksportować, miedzy programami graficznymi. Przeglądarki obsługuja więcej różnych formatów grafiki bitmapowej niż wektorowej, przy mniejszych wymaganiach do zgodności z wersjami oprogramowania.
Format pixelowy nadaje się do finalnego projektowania grafiki stron WWW i do jej ilustrowania zdjęciami fotograficznymi.
Istnieje wiele programów w których możemy jednocześnie edytować grafikę wektorową i pikselową, a jeśli nie edytować to przynajmniej zaimportować. Poprzez możliwość wspólpracy przeglądarek z Adobe Acrobatem, możemy otwierać pliki PDF. W tych zaś plikach może zawierać się zarówno grafika wektorowa jak i pikselowa
Zobacz tabelę zastosowań formatów graficznych wektorowych i pikselowych