Kolor królem - rozważania, czy kolor coś mówi?

Nie uczyć się języka kolorów, to tak jak nie uczyć się języka chińskiego. Trzeba docenić znaczenie języka chińskiego, gdyż jest to język używany przez ogromna część ludności świata. Lecz jego trudność wymowy i pisowni jest tak duża, że nie mam siły by powziąć zadanie nauczenia się go. Język kolorów, mimo lat nad nim spędzonych nadal wydaje mi się zbyt trudny, trudniejszy niż chiński. Nie dotknę jego tajemnicy, nie zdążę.

Chyba we wszystkich kulturach świata przypisywano kolorom jakieś znaczenie. Jest więc oczywiste, że w kolorach ten język dla wielu jest widoczny. Wszystkie jednak takie zestawy kolor - znaczenie tchną mi jednak naiwnością. Główną trudność pojawia się w nazywaniu kolorów. Nie potrafiąc ich nazwać, nie można tez ich było skodyfikować, na trwałe powiązać że znaczeniami.

Przeczytałem niedawno, że konstruktorzy opracowują monitor który wyświetlić będzie potrafił kilka milionów kolorów Ubawiłem się tą wiadomością, już wyobrażam sobie że wiele ludzi pojdzie kupić tą nowość, pewnie za nie małe pieniądze. Zabawne w tym to, że w potocznej rozmowie najwyżej możnemu ożyć 10 nazw dla kolorów będąc pewnym, że rozmówcą wyobraża sobie ten sam kolor co my. 10 następnych nazw może powodować, że myślimy o czymś innym, a trzeciej dziesiątki nie ma, lub są to takie nazwy, że jak jeden je wymienia to drugi wywala oczy że zdziwienia. Po co więc kilka milionów kolorów?

Nie jesteśmy jednak tak nieczuli na kolory. Rolnik z subtelnych odcieni zieleni wyniesie nieomylne co do stanu uprawy, jej odmiany, fazy rozwoju, czy kondycji. Gdyby jednak pani rolniczka posłała męża do sklepu by dobrał jej bluzkę do zielonej spódnicy, to można spodziewać się wszystkiego, wcale nie tego, że wybór będzie trafnym. Kolory to szczególna dziedzina, tak wiele niuansów potrafimy zobaczyć, odróżnić, a tak niewiele możemy o tym powiedzieć Odczucia kolorów mieszczą się poza tym co wyrażamy werbalnie. Tu widzę przyczynę, że wszystkie próby przypisania pojęć do kolorów wypadają naiwnie. Ponawiane próby takich określeń, pokazują to jedynie, że powszechnie się odczuwa że kolory "mówią". Nie można się tego jednak, ot tak nauczyć, bo to wszystko nie jest jakaś spisana wiedza.

Gdy maluję, to w doborze kolorów nie kieruję się co mi na ten temat wiadomo, kieruję się intuicja. Jeśli sobie wymyślę, że jakiś kolor teraz położę, to po położeniu czasem pasuje, czasem nie. Czasem taką barwną plamę akceptuję, a czasem go szybko ścierać, wymieszać nowy. Trzeba to zrobić szybko nie można patrzeć na ten zgrzyt kolorystyczny na obrazie. Ale...skąd się wie, że coś pasuje, a coś jest kolorystycznym zgrzytem? Odczuwam to niekiedy bardzo mocno, lecz nie sposób mi wywieść zasad jakie tym odczuciem kierują. Jest więc taki obraz w czasie pracy czymś co jednocześnie rozumiesz i nie rozumiesz. Jest jakimś jerzykiem którym się posługujesz, ale się go i nie zna. Dla mnie, moje obrazy gdy już skończone są niespodzianka, gdy je zaczynam gdzieś chce iść, mam jakaś wizje, lecz gdzie zajdę to jest przygoda, tego nie wiem.

kolor barwy kolorystyka

Nie potrafił bym tak zaprojektować obrazu, by używając języka kolorów, powiedzieć konkretna myśl. Jak maluję to po prostu wiem czy jakieś kolory są w tym momencie dobre czy nie. Podkreślę "w tym momencie" w czasie malowania często przemalowuje kolory, w czasie malowania po nałożeniu kolejnego koloru zmieniają się stosunki barwne w obrazie, to nieustannie trzeba dopasowywać U mnie nie dzieje się to według ściśle zaplanowanej koncepcji, a właśnie intuicyjnie. Intuicja jest tą wiedzą która jest nie wiadomo skąd, której prawd nie potrafimy dowieść, ale doświadczenie uczy że możemy dać jej zaufanie.

Czy zatem, jak się przyznałem nie potrafię pisać kolorami w sposób świadomy, to czy potrafię to co zapisane tym sposobem przeczytać? Tu tez problem, bo chyba nie. Mogę to jakoś odczuć, ale nie potrafił bym tego przełożyć na słowa Czy więc to możne z tym językiem kolorów to zwykła blaga? Może to majaczenie, wymysły, brednie? Odwołam się do doświadczenia z muzyką. Ja nie potrafię opowiedzieć muzyki, ale nie wątpię, że muzyka jest zdolna przenosić myśli, uczucia, potrafi na mnie silnie oddziałać. Ze środków plastycznych kolor uważam za najbardziej zbliżony muzyce, to podobne języki.

grafk o kolorze

W tych próbach opisywania znaczenia kolorów tkwi jeszcze jeden błąd, że ludzie próbują opisywać jeden kolor. Malarze którzy mają z kolorem doże doświadczenie wskażą zaś, że to co ma znaczenie to zestawienie kolorów, 2 - 3, całej palety. To relacje miedzy barwami są tym co "gada". Są takie zestawienia które czemuś ze sobą "gadają" nawet jak są kontrastowe nie powodują "zgrzytu", równie często kolory z wąskiej gamy nie "gadają' są martwe. To wielka satysfakcja wynaleźć taka grupę kolorów, wyszukać im odpowiednie odcienie, dobrać właściwe ich ilości. Malarze maja oczywiście swoje sztuczki, takie pewniaki, że jak się ustawi dobrze proporcje cieple - zimne to obraz wyjdzie, że musi być w obrazie jakaś taka najsilniejsza plama, akcent kolorystyczny, że dobrze mieć jakiś kolor dominujący.

Gdyby na świecie byli wszyscy malarzami, to najlogiczniejsze było by malarstwo abstrakcyjne To była by ta rozmowa kolorami najpełniejsza, nie zakłócana innym sprawami. Dla ludzi bez doświadczenia malarskiego to jednak wydało by się nudnym, Dlatego potrzeba coś na płótnie narysować, można np martwa bo ona jest treściowo dość obojętną, taka w pewnym sensie podobna abstrakcji, a tu dopiero w tej drugiej warstwie pokazać język kolorów. To co rysunkiem, treścią to często tylko pretekst, tak naprawdę chodzi o coś zupełnie innego. Fotografia wyzwoliła artystów, oczyściła ich język, pozwoliła się skupić na wizji plastycznej, na ekspresji właściwej plastyce, a tu kolor królem. Ja nie boje się treści w obrazie, wtrącenia jakiegoś opowiadania, pojawiania się przedmiotów i postaci sugerujących treść. Treść u mnie jest pretekstem, by cala resztę opowiedzieć kolorem (tak jak umiem) to ta druga warstwa koloru, nadaje sens tej pierwszej - rysunkowi.

Narzędzie do dobierania kolorów
Narzędzie do grafiki online
Jak wykorzystać kolor
Trochę teorii o stosowaniu kolorów
Rozważania o języku kolorów
kompozycja strony WWW
Zasady tworzenia stron WWW
home

Erotyka barw

Kolory mają określoną symbolikę – także erotyczną. Niektóre z nich są jednoznacznie odbierane i interpretowane przez otoczenie. Barwy rozbudzają wyobraźnię i wpływają na nasz nastrój. Warto o tym pamiętać, sięgając po odzież, bieliznę i elementy wyposażenia wnętrz w określonych kolorach.

Odważna czerwień

Kolor ten najczęściej kojarzy się z aktywnością, siłą, ogniem, a także namiętnością. Karminowe usta i paznokcie są u kobiet sygnałem erotycznej gotowości. Zdecydujmy się na element garderoby w ostrej czerwieni w sytuacji, kiedy pragniemy zwrócić uwagę otoczenia, a także dodać sobie odwagi. Pamiętajmy, że jest to barwa najbardziej przyciągająca mężczyzn – kobieta odziana w czerwoną sukienkę nawet w tłumie skupi na sobie spojrzenia mężczyzn. Czerwona koronkowa bielizna rozpala namiętność. Elementy wystroju wnętrza w tej barwie mogą zdobić sypialnię – przygotowując się do zmysłowej nocy pomyślmy o czerwonych świecach, karminowych poduszkach, szlachetnej róży w szklanym wazonie.

Dostojny burgund

Ten niezwykle zmysłowy kolor oddziałuje na nas podobnie, jak czerwień. Jego magia polega na sile skojarzeń. Burgund to barwa między innymi najbardziej szlachetnych gatunków róż i czerwonego wina, które powszechnie uważane jest za jeden z bardziej zmysłowych napojów. Kolor – zarówno w wypadku garderoby, jak i wystroju wnętrza, wzmacnia erotyczny nastrój wieczoru we dwoje. Bordowa bielizna to dobry sposób na urozmaicenie intymnej garderoby – ta wyjątkowo zmysłowa nie musi być czarna lub czerwona. Poduszki z aksamitu w kolorze burgunda fantazyjnie rozłożone na łóżku stwarzają niezwykle ciepłą atmosferę.

Tajemniczy fiolet

Wszelkie odcienie tej barwy wywołują skojarzenia związane z tajemniczością, zmysłowością i słodyczą. Kobiety, które nie chcąc odkrywać wszystkich swoich kart, często przywdziewają fioletowe szaty. Przez otoczenie są odbierane jako pełne tajemniczości i uczuciowości indywidualistki. Kolor ten podkreśla także kreatywność i artystyczne zainteresowania. Wyrafinowanie właścicielki zaakcentuje jej bielizna w odcieniu ciemnego fioletu. Poeksperymentujmy także z pościelą w tym kolorze – szczególnie elegancko będzie się prezentować taka, którą uszyto z lekko błyszczącego jedwabiu.

Słodki róż

Kolor różowy kojarzy się najczęściej z delikatnością i słodyczą. To barwa symbolizująca kobiecość. Delikatne odcienie tego koloru dodają lekkości i łagodności. Ubierające się na różowo kobiety wzbudzają zainteresowanie mężczyzn i wywołują u nich ciepłe i opiekuńcze uczucia. Chcąc stworzyć pełen obustronnego zaufania nastrój, pomyślmy o różowych elementach ubioru i wystroju wnętrza. Niezwykle kobieco prezentuje się bielizna w tej barwie. Wystrój sypialni, a także pościel z różowymi akcentami (na tle błękitu lub beżu) pomoże nam zapaść w spokojny sen.

Chłodny błękit

Kolor ten, symbolizujący orzeźwienie i spokój, jest w stanie „ochłodzić” negatywne emocje. Odzież we wszelkich odcieniach błękitu podkreśla rozwagę i poważne podejście do trudnych sytuacji. Stara prawda głosi, że jest to barwa przynoszące szczęście zakochanym. Błękit wywołuje pozytywne skojarzenia u mężczyzn – większość z nich wspominając pierwsze miłości mówi o niebieskiej sukience swojej wybranki. Damom odzianym w szaty tego koloru płeć przeciwna przypisuje łagodność, kobiecość i rozwagę. Pościel w kolorze chłodnego błękitu powściągnie zbyt roznamiętnionych kochanków.

Żywy pomarańcz

Pomarańczowy kojarzy się z ciepłem, energią, aktywnością i radością. To najbardziej „rozgrzewający” kolor. W krajach arabskich oranż jest jedną z barw miłości. Wywołując miłe skojarzenia z latem stanowi idealną barwę odzieży na jesienne popołudniowe spotkania. Kobieta spędzająca w męskim towarzystwie zimowy wieczór w czterech ścianach powinny przywdziać puszysty pomarańczowy pulower – energia i ciepło tego koloru spowodują, że partner z ochotą się do niej przytuli.

Wesoła żółć

Żółty kojarzy się ze słońcem i ciepłem. Element garderoby w tej barwie dodaje optymizmu w nawet najbardziej pochmurny dzień. Ocieplające działanie żółtego ośmiela także w kontaktach z innymi i dodaje odwagi w trudnych sytuacjach. Osoba odziana w żółtą garderobę wzbudza zaufanie. Spotykając się z kimś wyjątkowo nieśmiałym, zasygnalizujmy elementem odzieży w tym kolorze naszą gotowość do przełamania lodów i pokonania barier. Żółć to dobra barwa w sytuacjach, kiedy chcemy porozmawiać z kimś od serca, zachęcić do szczerych wyznań lub zdradzić kilka tajemnic. Ale uwaga niektórzy uważają, że symbolizuje zazdrość.

Nasycona zieleń

Kojarząca się z naturalnością i równowagą zieleń wyraża harmonię. Jeżeli chcemy być przez otoczenie odbierani jako osoby optymistycznie nastawione do życia, wybierajmy odzież w żywych i czystych odcieniach tego koloru. Ciemna i nasycona zieleni to niezwykle elegancka barwa. Kobieta, która wyjątkowość uroczystego wieczoru pragnie podkreślić strojem, powinna wybrać suknię z lekko błyszczącej tkaniny w ciemnym odcieniu szmaragdowej zieleni. Kolor ten nabiera szczególnego blasku w świetle świec.

Uwodzicielska czerń

Czerń, powszechnie kojarzona z magią, tajemniczością i czarodziejską mocą, dodaje naszemu wizerunkowi dramatyzmu. Strój w tym kolorze podkreśli odświętność i niecodzienność sytuacji, doda także zmysłowości. Czerń tworzy efektowne zestawienia z innymi kontrastowymi i intensywnymi kolorami (np. z czerwienią, burgundem, fioletem). Najwięcej emocji wzbudza jednak bielizna w tej barwie – zarówno damska, jak i męska, która wielu osobom jednoznacznie kojarzy się ze zmysłową miłością. Czerń w połączeniu z wysublimowanym fasonem tych najbliższych ciału części garderoby niewątpliwie wzmaga apetyt na seks.

Sterylna biel

Kolor ten symbolizuje czystość, świeżość i niewinność. To tradycyjna barwa ślubnych sukien. Chłodzące działanie bieli powoduje, że najchętniej sięgamy po elementy w tym właśnie kolorze w upalne dni. Doceniamy także elegancję tej barwy, uczestnicząc w uroczystych okazjach. Wyjątkowość spędzanej wspólnie nocy podkreślimy białą pościelą. Bielizna w tej barwie symbolizuje niewinność duszy i czystość zamiarów. Białe części intymnej garderoby mogą być wyjątkowo zmysłowe – aby wywołać oszałamiające wrażenie powinny być wykonane z oryginalnej tkaniny (np. półprzezroczystej koronki) i charakteryzować się wyszukanym krojem.