Geneza powstania tej podstrony wynika ze snu.
Miałem taki sen...
Rozpocząłem pracę w jakiejś ogromnej firmie, jestem tam pierwszy dzień.
Podchodzi do mnie jakaś osoba, przedstawia się, że jest szefową grafików.
I mówi, że musi mnie jeszcze sprawdzić...
- proszę podać 25 sposobów umieszczenia ilustracji na stronie. Wyciągnałem kartkę papieru i zaczęłem rysować
Po pierwsze na środku.
Tu się obudziłem, ale sen nie dawał mi spokoju. Więc już na jawie wyciągnąłem kartkę i zaczęłem rysować.
2. W środku optycznym, jest on trochę ponad środkiem geometrycznym, ot tak czemuś się wydaje, że środek jest trochę wyżej.
3. na górze
4. Na dole. Na górze i na dole to nie tylko geometria, jest to też i zmiuana wpływająca na odbiór obrazka. W języku "być na górze" i być na dole" określają też status człowieika. Czy przysłowie "Raz na wozie raz pod wozem", znów pozycji góra dól przydaje znaczenia.
5. Z lewej
6. Z prawej. Strony po której coś jest również mają znaczenie, które podświadomie odbieramy. W teatrze aktorzy wchodzą z lewej, A jeśli chcemy pokazać, że ktoś jest zły, to wchodzi z prawej strony.
7. Przy krawędzi I tu myślę przy którejkolwiek z czterech krawędzi kartki. Takie umiejscowienie jest niepokojące, zwłaszcza jeśli na środku pozostawimy miejsce. W języku mamy Slad "znaleźć się na krawędzi" to być na progu dramatycznej sytuacji.
8. Częściowo poza krawędzią. To już trochę lepiej jak na krawędzi bo to może być też odbierane jako wchodzenie na kartkę.
9. Od brzegu do brzegu To sposób który najlepiej prezentuje ilustrację, ale też jakby "rozpycha" kartkę.
10. Wypełnienie całości kartki Jednak gdy proporcje kartki i ilustracji są inne, może dojść do obcięcia fragmentu ilustracji.
11. Powiększony fragment ilustracji
12. Na poczatku strony. Ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do czytania, strony maja dla nas początek i ....
13. Na końcu strony. Umieszczanie na początku i końcu ma też swoje znaczenie. To przydawanie ilustracji funkcji rozpoczęcia i zakończenia. Też ma to w sobie jakieś wartościowanie, bo lepiej zawsze być pierwszym, niż ostatnim.
14. Położenie przypadkowe. Czy może bardziej pseudoprzypadkowe, bo przecież to tylko udajemy przypadkowość. W kompozycji daje to uczucie swobody lekkości.
15. sąsiadująco obok siebie. Choć ilustracja jest powtórzona wielokrotnie, to taki układ sprawia, że trudno skupić się na jednym i jest to niekorzystne dal uwagi widza i nużące dla niego.
16. Pomniejszenie Takie nieergonoomiczne pokazanie obrazka, czasem przeciwnie potrafi skupiś na siebie uwagę, zwłaszcza, gdy damy mu dużo pustej przestrzeni,
17. do góry nogami Bardziej to pewnie było by wyrazistsze przy fotografii, ponieważ fotografia odwrócona do góry nogami potrafi też zmienić swoje znaczenie i uzyskać specjalny wyraz.
18. obrazek skadrowany by jeszcze bardziej uwypuklić jego główny sens.
19. ilustracja umieszczona w innym kształcie Tu pokazałem w kółku, ale może być też np. wypełnieniem liter.
20. Z rozmytymi krawędziami, takie użycie jest o tyle atrakcyjne, że wówczas kartka i ilustracja łączą się w całość i reszta kartki staje się naturalnym tłem ilustracji.
21 W ramce. To odwrotność poprzedniego rozmycia, podkreślenie że kartka i ilustracja to osobne byty.
22. Z tłem czyli nadanie kartce szczególnego miejsca do przyjęcia ilustracji
23. podwójna ilustracja raz pokazana normalnie a drugi raz z rozjaśnieniem, tu jako tło pod całą stroną, ale myślę też o innych sytuacjach gdy można pokazac 2 razy ilustrację, za drugim razem ją troszkę zmieniając.
24. Wycięcie jednego elementu kształtu z ilustracji, czy tzw. szparowanie fotografii.
I wracając do snu... mam tylko 24 sposoby, nie moę wymyśleć tego 25 :-)
Narzędzie do dobierania kolorów
Narzędzie do grafiki online
Zasady tworzenia stron WWW
home