Szybkość witryny może zależeć w dużej mierze od czasu wczytania przez stronę internetową grafiki. Na szczęście obrazy graficzne można zoptymalizować, czyli w sposób znaczny zmniejszyć ich wielkość bez zauważalnego zmniejszenia ich jakości. Czasem poprzez dobranie właściwego formatu zapisu grafiki, możemy ograniczyć wielkość grafiki (czyli przyśpieszyć działanie strony WWW) całkowicie bez utraty jakości.
Dobrany format grafiki i właściwa ich kompresja, pozwala zaoszczędzić wiele bajtów płynących w sieci i skrócić czas wczytywania strony w przeglądarce, zwłaszcza przy wolniejszych łączach odbiorców, oraz nie nadużywać limitów transferów występujących w licznych uradzeniach mobilnych.
Po pierwsze to właściwa koncepcja strony WWW i decyzja ile i jaką grafikę potrzebujemy.
Po drugie do skompresowania grafiki możemy użyć programów graficznych takich jak Photoshop, pakiet graficzny Corel (zwłaszcza od wersji X5), czy bezpłatny Gimp. Te programy mają narzędzia do dobrania kompresji do grafiki stosowanej w internecie. Można też użyć niewielki bezpłatny program JPEG Resizer, lub nic nie instalować i skorzystać z optymizacji online z podglądem efektu.